Edukacja i Nauka

Zwykłe brylanty

Off 8

Współczesne ?zwykłe” brylanty mają po oszlifowaniu 58 płaszczyzn, tzn. fasetek. W szczególnych przypadkach szlifuje się aż 104 płaszczyzny, tracąc przy tym nawet 60% masy kamienia. Czy warto? To, do czego doszli mistrzowie średniowiecza i odrodzenia na drodze doświadczalnej, my potrafimy uzasadnić prawami fizyki. Część każdego promienia przechodzi do wnętrza brylantu, odbija się od jednej lub kilku wewnętrznych powierzchni i powraca wychodząc przez górne powierzchnie na zewnątrz. Kształt brylantu został obliczony w taki sposób, aby całe lub prawie całe światło, jakie wejdzie do jego wnętrza, wyszło przez jego górną część w kierunku patrzącego. To samo zjawisko jest przyczyną dobrej widoczności świateł odblaskowych, a więc brylant jakby ?świecił” własnym światłem, odbitym od jego wewnętrznych powierzchni. Kąt rozchylenia podstawy brylantu jest dobierany indywidualnie dla każdego kamienia, ale im większy współczynnik załamania światła charakterystyczny dla kamienia, tym więcej światła wychodzi z jego wnętrza w naszą stronę. Współczynnik załamania światła dla wody wynosi 1,33, dla szkła 1,5, kwarcu zaledwie 1,55, dla szkła kryształowego i dla korundu-1,77, a dla diamentu aż 2,42, a więc diament jest naj… Wśród kamieni szlachetnych tylko cyrkon ma zbliżoną wartość współczynnika załamania światła-2,02 i dlatego może być imitacją diamentu.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Szkolenia interpersonalne

    Rozwój, czyli słów kilka o szkoleniach interpersonalnych Mając wewnętrzne blokady, obawiając się konfrontacji czy kontaktu z innymi ludźmi ciężko jest funkcjonować w dynamicznie zmieniającym się świecie. Ciężko również znaleźć odpowiednie zajęcie dla siebie kiedy wszystko nas przytłacza. W takim przypadku warto skorzystać ze szkolenia interpersonalnego. Szkolenia interpersonalne są dla każdego. Świat stoi przed nami otworem,…

  • Naklejka na legitymacje

    Naklejka na legitymacje W dzisiejszych czasach bardzo wiele młodych osób korzysta z możliwości jakie dają im uczelnie wyższe oraz szkoły policealne. Osoby do 26 roku życia mogą uczyć się w takich placówkach, tym samym zyskując status studenta. Dzięki temu mogą oni na przykład zarabiać więcej pieniędzy pracując w oparciu o umowę zlecenie, lub otrzymywać zniżki…