Edukacja i Nauka

Wytrzymałość stali

Off 14

Stal wysokiej jakości ma wytrzymałość równą 1 000 MPa. Tymczasem już w 1923 roku obliczono, że wytrzymałość kryształu zwykłej soli kuchennej powinna wynosić 5000 MPa, a więc pięciokrotnie więcej. Według takich samych obliczeń czyste żelazo powinno mieć wytrzymałość jeszcze większą, bo aż 1 3 500 MPa, czyli ponad 50 razy więcej od rzeczywistej wytrzymałości żelaza technicznego. Co ciekawe, żelazo wcale nie jest najbardziej wytrzymałe. Zwykły grafit, który z łatwością łamiemy nawet podczas ostrzenia ołówka, powinien być bardziej wytrzymały od żelaza i to prawie trzykrotnie. Oznacza to, że na pręcie wykonanym z grafitu o takiej samej grubości jak grafit w ołówku, moglibyśmy zawiesić załadowanego Stara lub cztery Polskie Fiaty 125 p. Skąd te dane? Na jakiej podstawie dokonano tych obliczeń? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy sobie, że metale, podobnie jak sól kuchenna, mają budowę krystaliczną. Budowa siatki krystalicznej metali jest różna, ale wspólną cechą wszystkich jest to, że ich siatka krystaliczna utworzona jest z atomów pierwiastka, przy czym powstanie tej siatki zawdzięczamy siłom wiązań między atomami, l tu kryje się odpowiedź na postawione pytanie. Właśnie na podstawie obliczeń sił przyciągania między atomami siatki krystalicznej można obliczyć wytrzymałość teoretyczną materiałów.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Hologramy semestralne

    Hologramy semestralne Mało który student zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę w jego życiu pełnią hologramy semestralne. Niektórzy nie wiedzą nawet, że właśnie tak nazywają się te naklejki na tyle ich legitymacji, która jak sama nazwa wskazuje, pełni funkcję legitymacyjną. Prościej mówiąc, dokument ten służy do potwierdzenia tożsamości, statusu studenta konkretnej uczelni i studiowanego kierunku….

  • Przedszkole Wilanów

    Jak zadbać o rozwój własnego dziecka w najlepszy sposób? Obserwowanie rozwijania się własnego dziecka daje ogromną satysfakcję i potrafi wywołać szczerą radość. Chęć wspierania wszechstronnego rozwoju swojej pociechy czasem powoduje wiele wątpliwości. Codzienne podejmowanie decyzji, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na malucha dla niektórych rodziców są sporym obciążeniem. Jednym z najważniejszych wyborów w pierwszych latach…