Edukacja i Nauka

Przodkowie

1 14

Nasi przodkowie używali krzemienia – minerału twardego, ale równocześnie kruchego, łatwo łupiącego się na mniejsze kawałki o ostrych jak nóż lub piła krawędziach. Krzemień powstał z resztek żywych organizmów, jak np. gąbki, w skład których wchodziły związki krzemu. Dlatego właśnie występuje w postaci mniejszych lub większych bryi, zwanych bułami, w wapiennych skałach osadowych. Początkowo zbierano te kawałki, które występowały z powierzchni skał. Później, gdy tych zaczęło brakować, rozpoczęto dokładniejsze poszukiwania. Szybko przekonano się, ze w miejscami, gdzie na powierzchni występują pojedyncze kamienie, warto kopać głębiej. Okazało się nawet, że krzemienie wydobyte z głębszych warstw wapienia są lepsze. Nie zwietrzałe działaniem słońca, wody i powietrza, bardziej nadawały się do obróbki, dłużej mogły być używane jako narzędzia. W ten sposób zrodziło się górnictwo i zaczynała rodzić się geologia-nauka o ziemi (greckie geo = ziemia i logos = słowo, nauka), o skałach i minerałach, zaczęły powstawać kopalnie. Ale od pierwszego użycia kamiennych narzędzi do budowy pierwszych kopalń minęło wiele lat. Najstarsze na terenie Polski narzędzia krzemienne wytwarzane w odkrytym w Strzegowej koło Olkusza warsztacie obróbki krzemienia liczą sobie około 50 tysięcy lat. Pierwsze prawdziwe kopalnie zaledwie albo aż 7000 lat. Kopalń takich odkryto na terenach Polski ponad 20. Wśród nich największą i najlepiej zachowaną w Europie kopalnię w Krzemionkach Opatowskich.

About the author / 

admin

Related Posts

1 Comment

  1. Biuro tłumaczeń Kraków 28 maja 2016 at 03:02 - 

    Brawa dla autora tego tekstu 🙂

Losowe artykuły:

  • Szkolenia dla nauczycieli z certyfikatem

    Szkolenia dla nauczycieli Jest wiele zawodów, w których trzeba nieustannie podnosić swoje kwalifikacje i kompetencje, a także być na bieżąco z nowymi metodami czy technikami. Tak też jest w zawodzie nauczyciela, gdzie jest to wymagane przy kolejnych stopniach awansu zawodowego, ale również aby zdobywać nową wiedzę. Najatrakcyjniejsze i cieszące się największą popularnością są szkolenia dla…

  • Organizacja absolutorium

    Organizacja absolutorium Absolutorium jest słowem pochodzącym z łacińskiego, oznacza „zwolnienie”. Wśród studentów jest to ukończenie studiów przed obroną pracy dyplomowej. Dlatego absolutorium nie oznacza końca studiów. Uroczystość mogą świętować studenci pierwszego stopnia, jednak organizacja absolutorium bierze pod uwagę głównie studentów ostatniego roku. Przed rozpoczęciem absolutorium organizowane są dla studentów próby. W tym czasie omawia się…