Edukacja i Nauka

NIEWIELU PSYCHOLOGÓW

Off 13

NIEWIELU PSYCHOLOGÓW afrodyzjak

„Niewielu psycho­logów, jeśli w ogóle jacykolwiek, stosuje obecnie tę koncepcję [e- lementową] w sposób ścisły” (s. 259). Asch eksponował raczej organizację wokół rdzenia centralnego (core central), tzn. model konfiguratywny. Niemniej jednak elementowe teorie spostrzegania osób rozwijały się w wielu szczegółach — poczynając od prac Ascha. Co więcej, elementowe modele tworzenia ocen globalnych stanowiły podstawę licznych badań (np. N.H. Anderson, 1974; Fishbein, Ajzen, 1975). Jednakże z perspektywy poznawczej są one niewystarczająco opracowane (Fiske, 1982). W gruncie rzeczy nie zawierają żadnych twierdzeń na temat procesów wewnętrznych. Ostatnio prace Normana Andersona (1983) i Loli Lopes (1982) zaczęły zwracać uwagę na ten problem, ale zainteresowanie tym aspektem jest jeszcze w stadium początkowym. W niniejszej pro­pozycji model elementowy ujęto w konwencji poznawczej i jest on rozpatrywany jako drugi sposób reagowania afektywnego.W poprzednich badaniach nad modelem konfiguratywnym i ele­mentowym spostrzegania osób nie udało się ustalić z przyczyn zarówno teoretycznych, jak metodologicznych, czy któremuś z nich należy dać pierwszeństwo przed drugim (Hamilton, Katz, 1975; Lingle, Geva, Ostrom, 1975; Ostrom 1977). Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że:— można obecnie wyróżnić i pokazać procesy poznawcze implikowane przez każdy z nich,— obydwa modele można zastosować przy uwzględnieniu specyficznych warunków.Podsumowując: badania nad spostrzeganiem osób dostarczyły wstępnych koncepcji na temat ewaluacji interpersonalnej, ale modele te (z konieczności) były niewystarczająco opracowane w odniesieniu do procesów poznawczych, albowiem wyprzedzały badania nad tymi procesami.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Hologramy semestralne

    Hologramy semestralne Mało który student zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę w jego życiu pełnią hologramy semestralne. Niektórzy nie wiedzą nawet, że właśnie tak nazywają się te naklejki na tyle ich legitymacji, która jak sama nazwa wskazuje, pełni funkcję legitymacyjną. Prościej mówiąc, dokument ten służy do potwierdzenia tożsamości, statusu studenta konkretnej uczelni i studiowanego kierunku….

  • Naklejka na legitymacje

    Naklejka na legitymacje W dzisiejszych czasach bardzo wiele młodych osób korzysta z możliwości jakie dają im uczelnie wyższe oraz szkoły policealne. Osoby do 26 roku życia mogą uczyć się w takich placówkach, tym samym zyskując status studenta. Dzięki temu mogą oni na przykład zarabiać więcej pieniędzy pracując w oparciu o umowę zlecenie, lub otrzymywać zniżki…