Edukacja i Nauka

Deformacja powierzchniowa – atrybucja egoistyczna

Off 51

Deformacja powierzchniowa – atrybucja egoistyczna darmowe

Iluzje sprawstwa występują również w sytuacjach losowych, w których jednostka nie ma obiektywnie żadnego wpływu na zdarzenia. Wynik gry w loterię, pogoda i różnorodne zjawiska przyrody są zdeterminowane przez czynniki nie podlegające ludzkiej kontroli. Mimo to hubrysta uważa, że jest częściowym lub całkowitym sprawcą takich zdarzeń. Sądzi, że układy obiektywnie zewnątrzsterowne są układami wewnątrzsterownymi.

Drugą deformację powierzchniową określam jako atrybucję egoistyczną. Ludzkie czyny prowadzą do określonych wyników pozytywnych i negatywnych kończą się sukcesem bądź klęską. Człowiek często poszukuje przyczyn i uwarunkowań indywidualnych i zbiorowych działań. Próbuje wyjaśnić osobiste powodzenia i niepowodzenia. Stawia pytania o odpowiedzialność za błędy i katastrofy. Przypisywanie przyczyn zjawisk różnorodnym działaniom nazywamy atrybucją lub poszukiwaniem determinacji.

Proces atrybucyjny jest bardzo złożony. Poszukując ukrytych przyczyn zjawisk, człowiek często popełnia błędy. Jego ograniczone możliwości poznawcze, jego interesy i systemy ideologiczne utrudniają rzetelne wyjaśnienie osobistych i społecznych poczynań.

Człowiek hubrystyczny dokonuje atrybucji egoistycznej. Tłumaczy pasmo działań nie tyle zgodnie z ich prawdziwymi uwarunkowaniami, co zgodnie z osobistym interesem. Własne sukcesy i powodzenia przypisuje swojej inteligencji i zaletom charakteru. Uważa, że jest odpowiedzialny za osiągnięcia gospodarcze, postęp technologiczny i wydarzenia kulturalne. Zawsze poszukuje atrybucji wewnętrznej własnych sukcesów.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Szkolenia interpersonalne

    Rozwój, czyli słów kilka o szkoleniach interpersonalnych Mając wewnętrzne blokady, obawiając się konfrontacji czy kontaktu z innymi ludźmi ciężko jest funkcjonować w dynamicznie zmieniającym się świecie. Ciężko również znaleźć odpowiednie zajęcie dla siebie kiedy wszystko nas przytłacza. W takim przypadku warto skorzystać ze szkolenia interpersonalnego. Szkolenia interpersonalne są dla każdego. Świat stoi przed nami otworem,…

  • Jak ćwiczyć mózg?

    Sposoby na dobrą pamięć Problemy z pamięcią dotyczą w zasadzie każdego. Niejednokrotnie spowodowane są one czynnikami zewnętrznymi takimi jak stres czy roztargnienie. Gorzej dzieje się jednak wtedy gdy notorycznie zapominamy o tym co musimy zrobić, bądź gdzie się pojawić. Rozwiązaniem mogą okazać się suplementy diety wzbogacone w składniki wspomagające pamięć oraz pracę mózgu. Nie jest…