
Darzenie sympatią ludzi podobnych do nas
Włączenie go do teorii samowiedzy znacznie wzbogaca jej korpus podstawowych twierdzeń. Jak można wyjaśnić tę prawidłowość, która jest niezgodna z poglądami potocznymi? Nie umiemy odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Psychologowie sformułowali kilka hipotez eksplanacyjnych. Pierwsza z nich ma charakter funkcjonalny. Zgodnie z nią ludzie podobni do określonej osoby są źródłem jej pozytywnych wartości i emocji pozwalają osiągać cele osobiste wzmacniają jej dążenie do podwyższania własnej wartości. Dlatego też dana osoba darzy ich szacunkiem i sympatią.
Podam kilka przykładów. Jeśli koledzy mają identyczne poglądy i przekonania (a raczej – uważają, że ich poglądy są podobne), to dyskusja między nimi nie stwarza zagrożeń, nie wywołuje agresji i gniewu. W procesie porozumiewania się dostarczają sobie wzajemnie pozytywnych informacji, które – jak powiedziałem w rozdziale 8. – pozwalają podwyższyć własną wartość. Tak samo podobne style pracy zwiększają kooperację i redukują konflikty międzyludzkie, co często zwiększa efektywność działania.
Hipoteza funkcjonalna ma jednak pewne wady. Nie pozwala zadowalająco wyjaśnić, dlaczego człowiek darzy sympatią ludzi podobnych, z którymi nigdy się nie kontaktował w przeszłości i z którymi nie będzie również współdziałał w przyszłości. Ludzie ci nie pełnią żadnej roli w jego życiu. Można by wysunąć kontrargument, że nawet fotografia, obraz telewizyjny czy opis fikcyjnych ludzi podobnych do danej osoby zwiększają jej poczucie wartości i są źródłem pozytywnych emocji. Taka argumentacja nie wydaje się jednak przekonywająca, a w każdym razie nie jest ona dostatecznie uzasadniona.
Related Posts
-
22 stycznia 2020 -
22 stycznia 2020 Eksperymenty P. Archibalda i W. Griffitta
-
22 stycznia 2020 Sokrates – Wartości i dylematy
Losowe artykuły:
-
16 sierpnia 2022 Kurs osteopatii
Jak zostać osteopatą? Kurs osteopatii Pomimo nieustannego rozwoju przeróżnych gałęzi medycyny tradycyjnej, często wciąż jest ona bezsilna w obliczu wielu schorzeń. Pacjenci sięgają wtedy po metody niekonwencjonalne w nadziei na wyleczenie. Jedną z takich metod jest osteopatia, która zarówno diagnozuje, jak i leczy choroby i zaburzenia narządów wewnętrznych, mięśni, kości, a także współczulnego układu nerwowego….
-
16 sierpnia 2022 Pisanie artykułów eksperckich
Jak dorobić do budżetu? Zapewne, jak zdecydowana większość Polaków, zwłaszcza w obecnych czasach szalejącej inflacji, masz już dość swojej nie do końca dobrej sytuacji finansowej i cały czas kombinujesz, by jakoś ją zmienić. A proste to nie jest. Przebranżowienie to jest na pewno jakiś pomysł, zwłaszcza w przypadku celowania w branże bardziej dochodowe, takie jak…