Edukacja i Nauka

Darzenie sympatią ludzi podobnych do nas

Off 16

Darzenie sympatią ludzi podobnych do nas

Włączenie go do teorii samowiedzy znacznie wzbogaca jej korpus podstawowych twierdzeń. Jak można wyjaśnić tę prawidłowość, która jest niezgodna z poglądami potocznymi? Nie umiemy odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Psychologowie sformułowali kilka hipotez eksplanacyjnych. Pierwsza z nich ma charakter funkcjonalny. Zgodnie z nią ludzie podobni do określonej osoby są źródłem jej pozytywnych wartości i emocji pozwalają osiągać cele osobiste wzmacniają jej dążenie do podwyższania własnej wartości. Dlatego też dana osoba darzy ich szacunkiem i sympatią.

Podam kilka przykładów. Jeśli koledzy mają identyczne poglądy i przekonania (a raczej – uważają, że ich poglądy są podobne), to dyskusja między nimi nie stwarza zagrożeń, nie wywołuje agresji i gniewu. W procesie porozumiewania się dostarczają sobie wzajemnie pozytywnych informacji, które – jak powiedziałem w rozdziale 8. – pozwalają podwyższyć własną wartość. Tak samo podobne style pracy zwiększają kooperację i redukują konflikty międzyludzkie, co często zwiększa efektywność działania.

Hipoteza funkcjonalna ma jednak pewne wady. Nie pozwala zadowalająco wyjaśnić, dlaczego człowiek darzy sympatią ludzi podobnych, z którymi nigdy się nie kontaktował w przeszłości i z którymi nie będzie również współdziałał w przyszłości. Ludzie ci nie pełnią żadnej roli w jego życiu. Można by wysunąć kontrargument, że nawet fotografia, obraz telewizyjny czy opis fikcyjnych ludzi podobnych do danej osoby zwiększają jej poczucie wartości i są źródłem pozytywnych emocji. Taka argumentacja nie wydaje się jednak przekonywająca, a w każdym razie nie jest ona dostatecznie uzasadniona.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Kurs osteopatii

    Jak zostać osteopatą? Kurs osteopatii Pomimo nieustannego rozwoju przeróżnych gałęzi medycyny tradycyjnej, często wciąż jest ona bezsilna w obliczu wielu schorzeń. Pacjenci sięgają wtedy po metody niekonwencjonalne w nadziei na wyleczenie. Jedną z takich metod jest osteopatia, która zarówno diagnozuje, jak i leczy choroby i zaburzenia narządów wewnętrznych, mięśni, kości, a także współczulnego układu nerwowego….

  • Pisanie artykułów eksperckich

    Jak dorobić do budżetu? Zapewne, jak zdecydowana większość Polaków, zwłaszcza w obecnych czasach szalejącej inflacji, masz już dość swojej nie do końca dobrej sytuacji finansowej i cały czas kombinujesz, by jakoś ją zmienić. A proste to nie jest. Przebranżowienie to jest na pewno jakiś pomysł, zwłaszcza w przypadku celowania w branże bardziej dochodowe, takie jak…