Edukacja i Nauka

Człowiek hubrystyczny a strategie represyjne

Off 19

Człowiek hubrystyczny a strategie represyjne

Słowem, pozytywnie wzmacnia swoich największych wrogów. Nie są to zachowania irracjonalne wiadomo bowiem, że nagrody często zmieniają postawy i poglądy ludz-kie.

Prawdopodobnie człowiek hubrystyczny częściej stosuje strategie represyjne. Udziela kar i nagan. Ucieka się do sankcji administracyjnych. Chciałbym zilustrować takie postępowanie przykładem historycznym. Bucharin, jeden z najwybitniejszych rewolucjonistów, w następujących słowach charakteryzował zachowanie Stalina w latach trzydziestych: „…zawsze mści się na człowieku, który w jakiś sposób jest większy i wybitniejszy od niego… Jeśli ktoś lepiej przemawia niż Stalin, jest stracony: Stalin nie zostawi go wśród żywych, ponieważ ten człowiek zawsze będzie pamiętał, że on, Stalin, nie jest pierwszy i najlepszy. Jeśli ktoś lepiej pisze od Stalina, spotyka go nieszczęście. Spotyka go nieszczęście, ponieważ on, Stalin, i tylko on może być największym pisarzem”. Ci zatem, którzy pokazywali, że osiągnęli większe mistrzostwo od Stalina w danej dziedzinie, czyli byli źródłem niekorzystnych 416 informacji o nim, musieli odejść lub ponieść karę. W naszych czasach z reguły stosuje się bardziej wyrafinowane środki przymusu i manipulacji. Chciałbym w tym miejscu sformułować pewną hipotezę, którą przeniosłem z nauk politycznych. Przypuszczam, że celem przedstawionych zabiegów manipulacyjnych nie jest zmiana wewnętrznych przekonań źródła. Ich celem jest modyfikacja zewnętrznego zachowania. Słowem, głoszę, że hubryście zależy na tym, żeby jednostki lub grupy dobrze o nim mówiły, a nie na tym, aby dobrze o nim myślały. Hipoteza ta wymaga empirycznego sprawdzenia.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Hologramy semestralne

    Hologramy semestralne Mało który student zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę w jego życiu pełnią hologramy semestralne. Niektórzy nie wiedzą nawet, że właśnie tak nazywają się te naklejki na tyle ich legitymacji, która jak sama nazwa wskazuje, pełni funkcję legitymacyjną. Prościej mówiąc, dokument ten służy do potwierdzenia tożsamości, statusu studenta konkretnej uczelni i studiowanego kierunku….

  • Jak ćwiczyć mózg?

    Sposoby na dobrą pamięć Problemy z pamięcią dotyczą w zasadzie każdego. Niejednokrotnie spowodowane są one czynnikami zewnętrznymi takimi jak stres czy roztargnienie. Gorzej dzieje się jednak wtedy gdy notorycznie zapominamy o tym co musimy zrobić, bądź gdzie się pojawić. Rozwiązaniem mogą okazać się suplementy diety wzbogacone w składniki wspomagające pamięć oraz pracę mózgu. Nie jest…